Echoes of Prague Music Week
Hudební festivaly přinášejí radost, ale za jakou ekologickou cenu? Od obrovské uhlíkové stopy po problémy s odpady – festivalový průmysl čelí udržitelnostní krizi. V této epizodě nám expertka Lenka Wimmerová přiblíží dopady ESG regulací, boj proti greenwashingu a budoucnost ekologických festivalů. Mohou být festivaly skutečně udržitelné? Objevte inovativní řešení, reálné příklady, jako je zelená strategie Glastonbury, a roli umělé inteligence v monitorování životního prostředí. Nenechte si ujít tuto důležitou debatu o budoucnosti udržitelných hudebních akcí!
Projekt Echoes of Prague Music Week je podporován platformou LIVE MX, která je spolufinancována Evropskou unií.
LENKA WIMMEROVÁ
Fakulta životního prostředí, ČZU v Praze. Vědec, vyučující
Výrok: Greenwashing je vlk v rouše beránčím, který nás klame falešnými sliby o udržitelnosti, přestože nadále poškozuje planetu Zemi. Tyto praktiky jsou zradou důvěry lidí a podkopávají skutečné úsilí o ochranu životního prostředí.
Krédo: Filozofii nelze nejlépe vyjádřit slovy; je vyjádřena ve volbách, které člověk činí… a rozhodnutí, která činíme, jsou v konečném důsledku naší odpovědností.
Odborník v oblasti ochrany životního prostředí a environmentálního managementu. Profesně se zabývá posuzováním zelených technologií a ekologicky inovativních řešení, modelováním životního cyklu (LCA), výpočtem environmentálních stop i hodnocením sociálních aspektů udržitelnosti. Současně se zabývá testováním ekotoxicity, biologické rozložitelnosti vybraných materiálů a detekcí mikroplastů. Zaměřuje se také na prevenci, hodnocení rizik a podporu environmentální výchovy.
Spolupráce s festivaly jí umožnila setkat se s inspirativními lidmi z produkce a umělecké branže a ukázala velký potenciál letních hudebních festivalů v oblasti vzdělávání veřejnosti a propagace ekologicky šetrných řešení.